До 290-ї річниці від дня народження мислителя інтернет-пошуковець Google-Україна присвятив головну сторінку Григорієві Сковороді і створив ілюстрацію, на якій філософ сидить на березі річки.
Пам'ятник Григорію Сковороді прикрашає Контрактову площу в Києві навпроти Старого академічного корпусу Києво-Могилянської ака демії. Він з'явився у столиці України 1 березня 1977 року. Скульптор І. Кавалерідзе, архітектор В. Гнєздилов.
Відлитий з бронзи в увесь зріст, у простому вбранні і з торбиною за плечима, український філософ сприймається нами тим вічним мандрівником, якого світ ловив, та не спіймав. Свій відкритий погляд Григорій Сковорода спрямовує на колишню alma mater. В її стінах він провів не один рік, здобуваючи освіту.
Крім того, кожен рік 28 червня в день вручення дипломів на голову Сковороді одягають бонет - чорну шапочку випускників. Студенти вірять, що черевики Сковороди приносять удачу. Тому перед сесією до пам'ятника приходять цілі натовпи студентів. Вони впевнені, що досить кілька секунд потриматися за взуття філософа, й викладач обов'язково поставить гарну оцінку. Сквер, в якому стоїть пам'ятник Сковороді, - це по-справжньому культове місце для студентів та випускників Могилянки.
Сковорода поліглот
Сковорода знав церковнослов'янську, російську, стародавньоєврейську, старогрецьку, латинську, німецьку, польську, французьку мови й трохи італійську.
Аскет, який любив пармезан
Сковорода постійно ходив пішки: влітку жив у лісах-полях, особливо полюбляв зупинятися на пасіках біля вуликів, а взимку шукав прихистку по монастирях та друзях. Але при цьому був дуже відомою людиною, його погляди обговорювалися у вчених колах, про нього писали в листах представники тогочасної еліти. Водночас його вірші-псалми співали на ярмарках лірники.
Жодного твору Григорія Савича не було надруковано за життя, але майже в кожному інтелігентному домі були рукописні копії. Тоді вважалося модним водити дружбу із самим Сковородою.
Популярність
Сковорода вважається чи не найпомітнішим з усіх діячів XVIII століття. Про нього у світі видано понад п’ять тисяч наукових праць, його твори перекладено більше ніж на 20 мов, а за своєю популярністю серед науковців і культурної громадськості світу український філософ і сатирик посідає друге місце після Тараса Шевченка.
Філософ у мистецтві
Образ Григорія Савича Сковороди, його виняткове життя вражало не лише його сучасників, а й нащадків. У таїну таланту цієї непересічної особистості прагнули проникнути всі наступні покоління українців, які жили й творили, дотримуючись заповітів видатного земляка.
Ви можете прочитати симфонію «Сковорода» Павла Тичини, вірші Івана Драча, Дмитра Павличка, Миколи Вінграновського, Бориса Олійника, Андрія Малишка.
До образу мандрівного філософа звернулися класики українського малярства Сергій Васильківський, Іван Їжакевич, Карпо Трохименко, Василь Касіян, Тетяна Яблонська.
У скульптурі безсмертний образ Сковороди відтворили Іван Кавалерідзе та Валентин Зноба, в музиці – Борис Лятошинський.
Сковорода- музикант
Сковорода грав на скрипці, бандурі, гуслях, флейті. Багато віршів Григорія Сковороди покладені на музику. Український композитор Леонід Грабовський створив цикл «Temnere Mortem» (1991).Крім того, існують відомості про композиторську діяльність Григорія Сковороди. Зокрема, йому належать пісні «Ой ти птичко жолтобока», «Стоїть явір над водою».
Поодинокі записи музики Сковороди збереглися у рукописних збірках кінця XVIII — початку XIX століття
Філософ на українській грошовій банкноті
15 вересня 2006 року Національний банк України випустив банкноту номіналом 500 гривень, на аверсі якої зображено Григорія Сковороду. У дизайні банкноти (на лицьовому та зворотньому боках) використані два малюнки авторства Г. С. Сковороди.500 гривень Національного банку України зразка 2006 року (лицьовий бік) |
Фон центральної частини (лицьовий бік) банкноти утворює зображення фонтану з написом «Не равное всѣмъ равенство» — авторського малюнку Григорія Сковороди до твору «Ознаки деяких спорідненостей» з Діалогу «Розмова, названа Алфавіт, або Буквар миру».
500 гривень Національного банку України зразка 2006 року (зворотній бік) |
Немає коментарів:
Дописати коментар