Байки


 В Україні нині популярними стали короткі історії італійського автора Бруно Ферреро, та ще в ХVII ст. подібні сюжетні замальовки, точніше короткі байки з християнською мораллю, писав наш земляк Григорій Сковорода. У них він писав про цінність внутрішніх якостей людини, які й визначають її суть. Якщо ми шукаємо себе в житті, шукаємо надійну опору у світі хитких цінностей та душевного миру в собі, шкода не скористатися мудрими порадами нашого мандрівного філософа, що є вислідом його спостережень української дійсності.

Пригадайте!
- Що таке байка як жанр літератури?
-  Пригадайте імена найвідоміших байкарів світової та української  літератури.
- Із творчістю якого  українського байкаря ви знайомились у початкових і середніх класах?
                                    Сократ і Бабрій, Федр і Лафонтен
                                    Сковорода, Крилов – всім вистачило тем,
                                    Всім шлях премудрий розкривався,
                                    Хто до Езопа добувався,
                                    Хто позичав сюжетів та ідей,
                                    Щоб байкою збагачувать людей.

                                                                           М. Годованець.

  Трохи з історії...

  Байки займали почесне місце в українській літературі XVII—XVIII ст. Автори шкільних риторик і поетик ґрунтовно розробляли теорію байки, підкреслюючи її велике виховне значення. Форму байки широко використовували у своїх проповідях церковні оратори другої половини XVII ст. — Іоаникій Галятовський та Антоній Радивиловський. До цього їх спонукала й необхідність посилювати емоційний вплив своїх проповідей та збуджувати відповідний інтерес в аудиторії.

 Сковорода також використовував байки для пропаганди своїх ідей. Наприклад, у трактаті "Розмова, названа алфавіт, або Буквар миру" наводиться "Байка про котів" як "унаочнення" ідеї "спорідненої праці".

   Літературознавець А.М. Ніженець, визначаючи основні властивості байки як жанру, стверджував, шо в українській літературі XVII-XVIII ст. ставлення до байки як до певного окремого жанру ще не викристалізувалося, а «сковородинськими байками розпочинається розвиток цього жанру в українській літературі».

   Збірка «Байки харківські»  – перша в українській літературі збірка байок. Усю збірку Григорій Сковорода подарував своєму приятелеві Опанасу Панкову, в супровідному листі до якого висловив цікаві міркування про жанр байок і притч.

   На відміну від своїх попередників, Сковорода  у своїй збірці "Байки Харківські"  вивів байку як  самостійний жанр.

Оригінал збірки, на жаль, не зберігся. З численних списків, які робилися різними людьми  в останній чверті XVIII та в XIX ст., до нас дійшло тільки три. А вперше надруковані "Байки харківські" були   1837 року  в Москві.

Збірка починається  передмовою – цілком  самостійним  твором, що містить афоризми, спостереження, думки мислителя про дружбу, істину, байку.  

Завдання. Прочитайте передмову, зверніть увагу на історію створення збірки та на авторське трактування ролі байки як жанру літератури. Висловлювання  автора про байку випишіть у зошит. 

- Поміркуйте, чому автор міг дати збірці назву "Байки харківські".


Аудіокнига  "Бджола та шершень"


Виконайте тестові завдання за змістом байки

Немає коментарів:

Дописати коментар